Prezes Stalprofilu: masz surowce, masz przewagę

Koncerny stalowe wchodzą w wydobycie rudy żelaza, w określonej części zaopatrują się z własnych źródeł - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

Czy dostęp do surowców daje przewagi konkurencyjne w globalnej gospodarce?

Oczywiście. To nie przypadek, że kraje posiadające dostęp do surowców mają dobrą sytuację ekonomiczno-gospodarczą. Mogą kształtować politykę globalną w zakresie cen surowców.

Poza tym, że kraje te zarabiają na sprzedaży surowców, to inwestują również w sprzedaż wyrobów przetworzonych. Przykładowo w Brazylii planują budowę hut. Podobnie jest w Indiach.

Produkcja stali w świecie, w ostatnich ośmiu latach, uległa znaczącemu zwiększeniu. Do tego wzrostu nie wystarczyłaby poprzednia baza surowcowa. Nastąpił wzrost cen, by pokryć inwestycje poczynione przez producentów rudy żelaza.

Producenci stali będą coraz częściej angażować się w wydobycie surowców? 

Koncerny stalowe wchodzą w wydobycie rudy żelaza, w określonej części zaopatrują się z własnych źródeł. Przykładowo widać, że zarysowuje się przewaga hut rosyjskich, które dbają o zaplecze surowcowe. 

Również ArcelorMittal rozwija swą bazę surowcową, przy czym bardzo dużą ilość surowców i tak dokupuje. Dostęp do surowców to również oręż polityczny. Ale siła tego oręża w warunkach globalnej gospodarki maleje.

A przykład Gazpromu? 

Właśnie Gazprom obniżył ceny gazu. Rosjanie potrafią liczyć. Wiedzą, że przy utrzymywaniu wysokich cen odbiorcy chcieliby na przykład kupować gaz skroplony. 

A zatem globalizacja powoduje, że możliwość politycznego oddziaływania poprzez surowce jest nieco mniejsza niż przed laty.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Źródło: www.wnp.pl